Gradering för Jujitsu

Den 23 maj kommer vi att ha teknikläger och den 30 maj är själva graderingen.

 

För att få gradera så måste du ha fått godkänt av Renchi/Sensei och du måste även deltaga på teknikläger. Alla som har möjlighet bör delta på teknikläger även om du inte tänker gradera.

 

Tiderna nedan gäller för båda tillfällena, teknikläger och graderingen.  

 

  • 09.00-11.30 vuxna/ungdomar
  • 11.30-12.00 lunch
  • 12.00-14.00 avancerade barn
  • Kaffepaus
  • 14.30- 16.00 nybörjare 

 

Ceremoni med utdelning av bälten sker efter graderingen och tiderna kan komma att justeras vid behov.

-----

 

Anmälan till graderingen

 

QR-koden kommer att finnas i dojon för anmäla sig till graderingen. Detta om man blir godkänt på teknikläger, inte före.

 

Länken till graderingsformuläret (Öppnas i ny flik).

 

-----

 

Viktigt om betalning (!)

 

Betalningen sker till Minamis Swish-nummer efter man har fått godkänt på tekniklägret.

 

Numret är: 1235947700

 

Inga anmälningar görs utan man har fått godkänt av senseis. Så säkerställ att du fått godkänt innan du gör din betalning.

 

Graderingspriser:


Mon bälte

  • 150 kr upp till blå
  • 300 kr brun
  • 500 kr svart
  • 50 kr streck


Kyu bälte 

  • 300 kr upp till blå
  • 500 kr brun
  • 1000 kr1 Dan
  • 1500 kr2 Dan
  • 2000 kr3 Dan

 

-----


När man testar till graderingen gäller detta:

  • Reser man bort då ta man och graderar vid nästa tillfälle.
  • Man måste komma i god tid till graderingen och ej vara försenad.
  • Man kan ej gradera utan GI (dräkt)
  • Är man inte med på listan som betalat får man ej gradera (föräldrar ansvarar för det, för barnen).
  • I fall skulle man inte skulle klara sin graderingen så får man inga pengar tillbaka och har heller inte det innestående till nästa gång. 

Har ni några frågor kan ni alltid kontakta Antonio eller fråga din tränare på träningen.

 

Vi försöker att ha samma återkommande tillfällen på året för teknikläger och gradering. Vår ambition är första lördagen i maj och i december för graderingstillfällen. En vecka innan gradering är det alltid teknikläger.

 

Övrigt